جیب آمریکا رکس تیلرسون وزیر امور خارجه

جیب: آمریکا رکس تیلرسون وزیر امور خارجه اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار پزشکی خطرات نهفته در یک قرص پرمصرف

عادت خوشایند مصرف قرص بی‌بو و ارزان‌قیمت ترامادول که می‌شد بدون اطلاع اطرافیان، مصرفش کرد کم‌کم به اعتیاد رنج‌آوری تبدیل می‌شد و مسمومیت، تشنج و ده‌ها عارضه دیگ

خطرات نهفته در یک قرص پرمصرف

خطرات نهفته در یک قرص پرمصرف

عبارات مهم : تبدیل

عادت خوشایند مصرف قرص بی بو و ارزان قیمت ترامادول که می شد بدون اطلاع اطرافیان، مصرفش کرد کم کم به اعتیاد زحمت آوری تبدیل می شد و مسمومیت، تشنج و ده ها عارضه دیگر را با خود به همراه می آورد.

به گزارش گروه تحریریه سایت، مصرف ترامادول به قشر خاصی از جامعه محدود نمی شود؛ دامنه قربانیان این دارو، از تحصیل کرده هایی که به دنبال خوش حالی و انگیزه زیاد بودند، گرفته تا بعضی کارگران سخت کوشی که می درخواست کردند از خستگی فرار کنند، گسترده شده است و آن را به یکی از مرسوم ترین داروهای مخدر تبدیل کرده است.

خطرات نهفته در یک قرص پرمصرف

چشم هایش را می بندد. لَخت و آرام، روی صندلی لم می دهد. چند دقیقه بعد، زندگی رنگ دیگری می گیرد. جان در بازوهایش می دود و با تمرکز بیشتری کارها را انجام می دهد. میل به تکرار این «حال خوش»، بار دیگر او را به مصرف این دارو وادار می کند. بعد از چند روز،«خوش حالی» بیشتری را طلب می کند، دوز داروی ترامادول را چند برابر و دفعات مصرفش را زیاد می کند. روزها می گذرد؛ هنگامی که لَخت و بی حال روی صندلی لم می دهد، صدها سال نوری از آرامش فاصله دارد. جان از عضلاتش بیرون می رود. اضطراب، همراه هر لحظه اش می شود و زیاد کردن چندباره دوز دارو هم حالش را خوش نمی کند.

میانبری جهت فرار از درد

ساخت ترامادول، شاهکار یک شرکت آلمانی بود. شاهکاری نیرومند تر از استامینوفن و بروفن و ضعیف تر از مرفین، درد را از بیماران می گرفت و مثل دیگر مُسکن هایی که خاصیت مخدری داشتند، می توانست دردهای میانگین تا شدید را آرام کند. بیماران مبتلا به دردهای مفصلی یا کسانی که از تیغ جراحی خلاص شده است بودند، در دوره درمانشان و بنا به تجویز پزشک، دوز مشخصی از دارو را دریافت می کردند و تاثیر خارق العاده و برتری های ترامادول به مُسکن های مشابه، پای آن را به گوشه گوشه دنیا کشاند.

عادت خوشایند مصرف قرص بی‌بو و ارزان‌قیمت ترامادول که می‌شد بدون اطلاع اطرافیان، مصرفش کرد کم‌کم به اعتیاد رنج‌آوری تبدیل می‌شد و مسمومیت، تشنج و ده‌ها عارضه دیگ

اما با وجود تاثیر اثبات شده است این مُسکن، شرکت غذا و دارو آمریکا (FDA) بعد از مدتی، تجویز ترامادول جهت فرزند های زیر 12سال را ممنوع و تجویز آن جهت افراد بین 12 تا 18 سال، کسانی که اضافه وزن داشته یا سابقه دچارشدن به تشنج و حساسیت به مسکن ها در خانواده ارزش دیده می شد را قدغن کرد. براساس نظر این سازمان، حتی کسانی که در خواب خروپف کرده یا به دیگر نشانه های حاکی از وقفه در تنفس دچار بودند هم نباید سراغ این مسکن می رفتند.

کسی از خطراتش چیزی نمی گفت

به هر حال، ترامادول به لیست داروهای مسکن وارد شد، ولی کمتر کسی راه ورسم مصرف آن را با خریدارانی که تا مدت ها بدون نسخه و آزادانه آن را از داروخانه ها دریافت می کردند در میان گذاشت. گرچه تزریق این مخدر تنها در بیمارستان ها صورت می گرفت، داروخانه ها قرص و کپسول آن را لااقل تا چند سال پیش، به آسانی در اختیار متقاضیان قرار می دادند و این مخدر در دسترس و ارزان، هر روز بیش از پیش قربانی می گرفت. در حالی که زیاد از دو هفته مصرف کردن ترامادول، به ندرت جهت بیماران تجویز می شد، کم نبودند کسانی که بدون دردی خاص و بی نیاز از تجویز پزشک، ماه ها و سال ها به این مخدر پناه می بردند. عادت خوشایند مصرف قرص بی بو و ارزان قیمتی که می شد بدون اطلاع اطرافیان هر لحظه نگران، مصرفش کرد، کم کم به وابستگی و اعتیاد زحمت آوری تبدیل می شد و مسمومیت، تشنج و ده ها عارضه دیگر را با خود به همراه می آورد.

خطرات نهفته در یک قرص پرمصرف

راه موقتی جهت نجات از خستگی

کارگرانی که زیر بار کارهای سنگین کمر خم کرده بودند، دانشجویانی که نیازمند تمرکز و هشیاری بیشتری بودند و مردانی که از بعضی پرسشها جنسی زحمت می بردند، تنها بخشی از کسانی بودند که زندگی بدون ترامادول، کم کم به نظرشان ناممکن می رسید. بیمارانی که مدتی با تجویز دکتر این دارو را مصرف کرده بودند، گاهی توان جدا شدن از آن را در خود نمی دیدند و معتادان به دیگر مواد افیونی، ترامادول را ارزان تر، بی ضررتر، در دسترس تر یا حتی شرافتمندانه تر تلقی می کردند.

این راه، بیراهه بود

عادت خوشایند مصرف قرص بی‌بو و ارزان‌قیمت ترامادول که می‌شد بدون اطلاع اطرافیان، مصرفش کرد کم‌کم به اعتیاد رنج‌آوری تبدیل می‌شد و مسمومیت، تشنج و ده‌ها عارضه دیگ

اختلال تعادل، افت فشار، تشنج و گرفتار اختلالات بینایی شدن، تنها بخشی از عوارض مصرف مکرر ترامادول بود. زنانی که به این دارو وابسته شده است بودند، از بروز زودرس علائم یائسگی شکایت داشتند و بعضی دیگر از مصرف کنندگان، نفخ شدید، یبوست، بی اشتهایی و دردهای مبهم شکمی ارزش را به این دارو نسبت می دادند. ترامادولی که قرار بود زندگی مصرف کنندگانش را آرام تر و شادتر کند، کم کم آن ها را به آدم هایی عصبی تر تبدیل می کرد، خواب را از چشم هایشان می گرفت و نگرانی همیشگی، گیجی، خستگی، بی قراری و ضعف همیشگی را به جانشان می انداخت. درحالی که مصرف کنندگان ترامادول، در ابتدا آن را بی ضررتر از دیگر مخدرها می دانستند، بعد از مدتی شکایت از مبتلا شدن به افسردگی شدید و تسکین نیافتن علائم اضطرابی از سوی آن ها شروع می شد و جدایی از این داروی مخدر، بدون همراهی روان پزشکان، ناممکن جلوه می کرد. مصرف این مخدر بی بو، در ابتدا جهت معتادان پنهان، ساده بود، ولی بعد از مدتی، وقوع تشنج و حملات شبه صرع، تندشدن تنفس و زیاد کردن شدید ضربان قلب، اطرافیان فرد را هم از این راز با خبر می کرد.

خطر، دوشادوش شما ایستاده

مصرف ترامادول به قشر خاصی از جامعه محدود نمی شود؛ دامنه قربانیان این دارو، از تحصیل کرده هایی که به دنبال خوش حالی و انگیزه زیاد بودند، گرفته تا بعضی کارگران سخت کوشی که می درخواست کردند از خستگی فرار کنند، گسترده شده است و آن را به یکی از مرسوم ترین داروهای مخدر تبدیل کرده است.

خطرات نهفته در یک قرص پرمصرف

«ع» یکی از قربانیان سوءمصرف ترامادول، می گوید:«از چهار سال پیش مصرف ترامادول را شروع کردم و هر روز 18 ترامادول100 می خوردم. یعنی روزی 1800 میلی گرم! در صورتی که با خوردن نصف ترامادول در روز، مصرف این دارو را شروع کرده بودم.» او که بعد از چند ماه، با عوارض بی شمار مصرف این مخدر روبه رو شده است بود، می گوید:«ترس از خانواده نمی گذاشت پیش دکتر بروم! ولی بعد از تحقیق کردن در مورد این دارو و راه های قطع وابستگی اش، توانستم آن را کنار بگذارم. خداروشکر دو سال و نیم است که ترامادول نمی خورم.» «ع» با وجود از پا درآمدن در برابر ترامادول، موفق به ترک این دارو شد، ولی کم نبودند کسانی که توان مقابله با آن را در خود نمی بینند و هر روز زیاد از قبل به این مخدر وابسته می شوند.

«س» که چند سالی است با یک معتاد به ترامادول زندگی می کند، می گوید:«همسر من هم با 31 سال سن و با وجود کارکردن در یک شرکت خوب به عنوان مهندس، ترامادول می خورد و من تقریبا 5 سال است که این عنوان را فهمیده ام. خودش می گوید سرخوشم می کند، ولی من این طور فکر نمی کنم. دو سال است که تشنج کردن هایش شروع شده است است.»

واژه های کلیدی: تبدیل | زندگی | ارزان قیمت | ارزان قیمت | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs